-

Sql Server’da Job Oluşturma

Microsoft Sql server üzerinde otomatik  yapılmasını istediğimiz yedekleme, sorgu çalıştırma tarzı operasyonları programlayıp gerçekleştirebiliriz.Sql Server’da bu işlemleri  Sql server agent modülü yapar.

Object explorer->Sql Server Agent->New->Job  şeklinde ilerlediğimizde yeni bir job ekleriz.

Yeni bir job eklediğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelir.Bu ekranda birkaç adımla job oluşturmuş oluruz.

job1

General tabında  job’ın adı gibi bilgileri doldurmalıyız.

Steps tabında.Job’a adım ekleriz.Bu adımlarda hangi veri tabanını kullanacağını “Database” bölümünde seçiyoruz, hangi işlemi yapacağını “Command” bölümünde belirliyoruz.

job2

 

Hangi veritabanı üzerinde işlem yapılması gerektiğini seçtikten sonra command böümüne sql sorguları ekleyebiliriz. Aşağıdaki örnek ekranda backup tablosunun belirli zamanlarda silinmesi ile ilgili komutu görebiliriz. Ayrıca birden fazla komut da ekleyebiliriz.

jo3Yapılması gereken komutu belirledikten sonra işlemin programını belirlemeliyiz. İstediğimiz işlem ne kadar sürede bir tekrarlanmalı,ne zaman başlayıp bitmeli gibi işlemleri Schedule tabında belirleriz. Aşağıdaki örnekte backup tablosunu temizleme işlemini ayda bir kere saat 3:00 da gerçekleşmesini istiyoruz.

job4

Bunlara ek olarak  Alerts tabı ile job’a alarm verdirebiliriz,Notifications tabı ile belirli zamanlarda e-mail atmasını isteyebiliriz.

Ayrıca Job’ın nezaman çalıştığı başarılı olup olmadığı gibi bilgileri Job’ın view history bölümünden takip edebiliriz.

job5

 

Category: Sql

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*