-

Windows Phone7

 

Windows Phone7 Nedir?

Windows Phone7 Microsoft’un akıllı telefonlar için geliştirdiği mobil işletim sistemidir.Windows Mobile işletim sisteminden farklı olarak; basit  bir arayüz,farklı uygulama ve tasarım  ortamı,zengin içerik ile karşımıza çıktı.Window Phone 7 sürümünden  sonra yakın zamanda Windows Phone 7.5 yani “Mango” versiyonu da çıktı.Windows Phone7 işletim sistemi  HTC, Dell, Samsung ve son olarak 2011’de yapılan anlşama ile Nokia cep telefonları ile pazarda yerini aldı.

Windows Phone7  tasarımında daha sonrasında  Windows8’de de kullanılan  Metro-UI tasarım  yapısı  kullanılıyor.

Metro UI nedir?

Metro UI yapısı karşımıza ilk olarak Windows Phone7 li işletim sistemi  olan  telefonlarda çıktı. Metro UI ismi  metro  istsyonlarındaki  sembollerden geliyor.Çıkış noktası bütün insanların ortak olarak kullandıkları semboller.Küçük anlaşılması zor olana yazılar yerine herkes tarafından anlaşılabilen semboller kullanılıyor.Tile denen  küçük pencerelerde  her bir uygulama için bu semboller görüntüleniyor.Bu da Windows Phone7 yi daha anlaşır,basit,kullanılabilir hale getiriyor.

Son Kullanıcı İçin Windows Phone7:

Yukarda bahsettiğim  Metro-UI yapısı son kullanıcı şık,kullanması kolay bir tasarımdır.Wp7 ile facebook ,twitter gibi sosyal paylaşım hesaplarımız ile bütün e-mail adreslerimiz ve telefon rehberimiz senkronize çalışıyor.Ayrıca bulut bilişim nimetlerinden de faydalanabiliyorsunuz.

Geliştiriciler için WP7:

Windows Phone7de uygulama geliştirmek için genel  anlamda silverlight hakkında birşeyler bilmek gerekiyor. Oyun geliştiriciler için de  XNA  Game Studio kullanılabiliyor.Tasarım tarafı xml kodları ile  xaml dosyası içerisinde yapılıyor. Silverlight’ı bilen bir geliştirici Wp7 de çok rahat uygulama geliştirebilir.

 Tasarımda Getirdiği Yenilikler:

Windows Phone 7 uygulamalarında İhtiyaç duyulursa profesyonel tasarımlar için Microsoft Expression Blend  de kullanılabilir.Expressin Blend; Silverlight uygulamalarında olduğu gibi Windows Phone uygulamalarında da uygulamamıza senkronize çalışır.Uygulamanmızı Expression Blend de açtığınız zaman xaml kodları  oraya da gömülür ve Expression tarafında yaptığınız değişiklikler kod olarak eklenir.Bu kodlar aynı zamanda uygulama tarafına da yansır.

WP7 ile İlglili Kurulumlar:

Windows Phone 7 uygulaması geliştirebilmek için yapılması gereken birkaç kurulum var.

  • Visual Studio 2010 üzerine öncelikle Visual Studio Service Pack1 kurulması gerekir.Service pack den önce sdk kurmaya çalışırsanız hata alırsınız.
  • İkinci olarak Windows Phone7 SDK sını kurmak gerekiyor.Sdk yı burdan indirebilirsiniz.

Gereki kurulumları yaptıktan sonra WP7 uygulaması geliştirmeye hazırsınız demektir.

 Geliştirilen Uygulamalar Pazara  Nasıl Sunulur?:

Windows Phone 7 ‘nin Pazar ortamı “MarketPlace”dir.MarketPlace henüz Türkiye’ye gelmedi,oyüzden geliştirdiğimiz uygulamaları direk olarak MarketPlace’ye  yükleyemiyoruz.Bu yüzden geliştirdiğimiz uygulamaları aracı bir Arap firmasına gönderiyoruz Onlar da belirli bir ücret karşılığında uygulamamızı yayınlıyorlar.Dediğim gibi normal şartlarda üyelik ve gönderilen uygulama başına ücret ödemek gerekiyor.Bizler öğrenci olarak yallaApps’e üye olup hiçbir ücret ödemeden uygulamalarımızı MarketPlace’ye gönderebiliyoruz. YallaAppse DreamSpark’da kulladığınız e-mail adresi ile kaydolup uygulamalarını ücretsiz olarak gönderebilirsiniz.YallaApps bize 100 kredi veriyor.Her bir gönderdiğimiz uygulama için  kredimiz 1 düşüyor.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*