-

gidiyorummmmmmmmmmmmm

bi 15 dak sonra evden çıkıyorum,gidiyorum herşeyi geride bırakıp gidiyorum……
mardine gidiyorum e güzel bir duygudur:)
ama yine de içim  buruk çok sıkışık bir zamanda gidiyorum,yapılması gereken 2 proje, haftaya 3 quiz ,sonra finaller,ödevler…..
ve giderken kaçırdıklarım da var mehmet atlının konseri var 2 senedir bekliyordum kısmet değilmiş:(
en güzeli de önce ankaraya gidiyorum,orda beni en sevenler var meltemim ve çilemim ankarada beni bekliyorlar.okadar çok özledim ki onları,hasretleri içimi kemiriyordu,
veeee mardine gidiyorum,mezopotamyaya kavuşuyorum….
evdekileri de çok özledim,babam bu gece heyecandan yatamıyacak,annem bir hafta öncesinden başlamış hazırlıklara,mardin heyecanlı mardin sabırsız ben gidiyorum…..
ve geride bıraktıklarım………:(  ev arkadaşım tek kalıyor,şoreşger  biliyorum gidiyorum diye suratın asık:(
beni özle eskişehir……………………..
DERYA GÜNDÜZ

bir bilişim günlerinin daha sonuna geldik…………

bildiğiniz gübü bu yıl 2. sini düzenlediğimiz geleneksel “bilişim günleri” etkinliği üniversitemizin 4 fakültesi ve 5 klubünün iş birliği ile gerçekleşti.
ben de organizasyon komitesinde yer aldım,çok yorucu ve eğlenci 3 gün geçirdik organizasyon ekibi olarak.evet çok yorulduk ama yaptığımız işten zevk alarak yaptık ve yaptığımz işten insanların memnun kaldığını görmek bizi daha da mutlu etti.
bilişim günleri 2010 bölüm başkanımız NİHAT ADAR,REKTÖRÜMÜZ FAZIL TEKİN,İBF DEKANIMIZ ve ORGANİZASYON KOMİTESİ BAŞKANI ARKADAŞIMIZ GAMZE ÇUKURLUÖZ’ÜN açılış konuşmaları ile başladı,
1. gün

 • Semih OMURTAK Ürün Geliştime    Grup Müdürü – Savronik A.Ş. “Arge”
 • Dr.Faruk YARMAN – Havelsan A.Ş. Genel Müdürü
 • Sibel TEKİN – Ericsson HR Generalist -“İnsan Kaynakları ve İşe Alım Süreçleri”

Faruk Yarmanı eskişehirde görmek ve dinlemek lüxüne sahip olmak çok güzeldi,çünkü onu davet edebilene kadar baya bir uğraştık
Sibel Tekin’nin sunumu da çok güzel ve etkileyiciydi,kendisi ericson insan kaynakları sorumlusu oduğundan işe alım süreçleri ve cv hazırlama gibi konularda uzman yaklaşımlı sunum yaptı.
2. gün

 • Elektrik Mühendisleri Odası ve  Av.Barış GÜNAYDIN “Bilişim Hukuku”
 • Microsoft “Office 2010 Lansmanı”-Uğur UMUTLUOĞLU – Microsoft
 • “Visual Studio 2010 Lansmanı”-microsoft
 • Semen CİRİT, Bahadır KANDEMİR, Gökmen GÖKSEL – Tübitak UEKAE “PARDUS nedir?”
 • Semen CİRİT, Bahadır KANDEMİR, Gökmen GÖKSEL – Tübitak UEKAE “Nasıl PARDUS Geliştiricisi Olunur?”

Barış Günaydın’ın bahsettiği konu bilişim suçalrı idi kendisi bu konuda uzman bir avukat idi,bilişim suçları kavaramını kapsamlı bir biçimde bilmök konya’da öğrenmiştim,bu sunum sayesinde daha başka şeyşer  öğrendim ve bildiklerim pekişmiş oldu,yeni yeni popülerleşen ve yaygınlaşmaya başlayan bir kavram olduğundan içeriği pek bilinmez,faydalı bir sunum oldu
microsofta diyecek birşey bulamıyorum zaten,nasıl bri office idi o,çok etkilendim.yeni özellikler eklenmiş,bu sunuma ve de office 2010a hayran kaldım.çok güzel efektleri ve web bağlantıları vardı,visual studio 2010da da çok güzel yenilikler olmuş.
microsoft kendi oturumundan sonra çekiliş yaptı,7 kişiye windows 7 ve bir kişiye netbook verdi,bana çıkar diye ümit ettim ama olmadı:(
3. gün

 • Cenk TEZCAN – INTEL “Tıp ve Bilişim”
 • Berkan USLU , Ali Murat SÜMEN –“Boğaz Harbi Oyunu : Kara Savaşları Beta Tanıtımı”
 • PARDUS-ÇOMÜ 64 Bit Pardus Geliştiricileri“64 Bit Pardus”
 • Ali IŞINGÖR ,Gizem BELEN – PARDUS özgürlükiçin.com “Özgürlük için Topluluk Süreçleri”

tıp ve bilişimi hiç bukadar içiçe düşünmemiştim,Cenk Tezcan çok etkileyici bir sunum yaptı,sunumlarındaki kısa filmlele de sunumuna güzellikl kattı
boğaz harbi oyunu sunumunda ise geliştiricilerinden iki arkadaş katılmıştı,oyunun tanımtımı yaptılar,
en son oturumdan sonra da bilişim eğitim merkezipozitif bilgi akedemisi,vatan akademi,yaklaşım kpss eğitim kurumlarının hediye eğitim çekilişleri oldu,salonda heyecan dorukta idi,eğlenceli anlar geçirdik,çok fazla çekiliş vardı son oturumda da çok fazla kimse kalmadığından salondakilerin şansı yüksekti ama bana hiç birşey çıkmadı:(
biraz da ekibimizden bahsetmek istiyorum,bu 3 gün içinde  çok kaynaştık bir kısmını önceden tanıyordum yeni tanıştıklarımla da çok çabuk kaynaştık,arkadaşların hepsi de çok güzel insanlrdı görev aşkıyla herkes bi o tarafa bi bu tarafa koşturuyordu.çok güzel bir ekip olduk,önceden iş bölümü yapılmıştı zaten hiçbir anlaşmazlık yaşamadık,kim ne yapabilirse yapılyordu.
güzel iş çıkardığımızı düşünüyorumiçok güzel geri dönüşler alıyoruz zaten.
seneye tekrar bilişim günlerinde bulışmak dileğiyle…..
emiği geçen herkesin yüreğine sağlık……

                                  işte organizasyon ekibimiz
  DERYA GÜNDÜZ

DUYURU!!!!!—————–bilgisayar mühendisliği bölüm toplantısı

arkadaşlar yrn(17 Mayıs 2010 Pazartesi) saat 11:00 de B417 nolu derslikte bilgisayar mühendisliği yarıyıl sonu değerlendirme toplantısını olacaktır.
Toplantıda stajlar ve teknik seçmeli dersler hakkında bilgilendirme de yapılacaktır.
toplantı bölümümüzle ilgili sıkıntıların aktarılması ve iyileştirilmesi konusunda çok önemli, bölümden bütün arkadaşlar kesinlikle katılsın….

DERYA GÜNDÜZ

c++ hata yakalama(try-catch)

c++daki hata yakalama olayı program içindeki istisnai durumları ayrı bir blok içinde tutup,programın çalışmasını engellemelesizi önlüyor.
bunu sağlayan en temel yapı da “throw”‘dur,throw ile hatalı ya da istisnai durumda ne yapması gerektiğini bildiyoruz ve main içinden try-catch yardımıyla hatalı durum zamanında çağırıyoruz.
örneğin bölme işlemi yapan bir program düşünelim, =a bölmek normalde hata verir ,0a bölme yapıldığında programın hata verip  durmasını engellemek için,kendimiz 0a  bölme yapması durumunda istediğimiz  durumu çalıştırıyoruz,
divide(int x,int y){
if(y==0) throw “0a bölme yapılamaz!”
return x/y;
}
int main(){
try{
divide(x,y)//bir problem yoksa normal bölme yapar
}
catch(string s){

cout<< s;//0a  bölme yapılmışsa üstte throw ilw yazılanı ekrana basar
}
}

kodun tamamına  burdan bakabilirsiniz
DERYA GÜNDÜZ

c++da polymorphism kavramı

polymorhism nedir?
polymorphism’in  türkçesi çokbiçimliliktir,
çok biçimlilik  sözcüğünü duyduğımuzda aklımıza  tek bir  şeyin farklı kullanımlara farklı yanıtlar vermesi  gelebilir.bunu sınıf kullanımına indirgediğimizde ise birbiriyle kalıtımla ilişkisi olan farklı sınıfların nesnelerinin aynı üye   fonksiyon çağrısına farklı yanıt vermesi  şeklinde açıklayabiliriz.
polymorphism nasıl kullanılır?
bunun için bir base classımız olmalı(temel sınıf),ve ondan kalıtımla oluşan derived classlar(türetilmiş sınıflar).
base classda oluşturulan bir  fonksiyon diğer sınıflarından hepsinde de kullanılacak ama bu  fonksiyonların herbirinin içeriği  farklı olacak.
base classda tanımladığımız ve bütün classlr için ortak kullanmak istediğimiz fonksiyonu base classda tanımlarken bunu “virtual”  olarak tanımlayıp,kullanmalıyız.diğer classlara  tanımlama  yaparken ise  normal tanımlama yapılmalıdır.
base classdaki tanımlama:
public  virtual string speak() const
kalıtılmış  sınıftaki tanımlama:
public string speak() const
mainde  bunu kullanacakken de alt sınıflardan nesne oluşturup bunu base classın pointerına ya  adresine eklemek  gerekir.
dog kucik  //dog derived class,pet  base class
pet *p1=&kucik
ya da
pet &p2=kucik
şeklinde kullanılır
polymorphismin ne fayda sağlar?
aynı fonksiyonu kullanacak yeni bir alt class eklendiğinde de  fonksiyonun içeriğini tekrardan yazmak zorunda kalmacağız.
bu  söylediğimiz  durum tabiki büyük projelerde avantaj sağlayacaktır,temel bir  içeriğie  sahip  fonksiyon var ve  buna herbir  oluşturulan classda yeni özellikler ekleniyor.

burda açıkladığım örnek kod var     tıklayıp   inceleyebilirsiniz.

DERYA GÜNDÜZ

gazeteye çıkmışız yaw:):)

bilişim günleri etkinliği için belirli aralıklarla  toplantı yapıyoruz,toplantılarımızdan bir tanesinde,”eskişehir şehir gazetesi magazin köşesi” editörlerinden bir  arkadaş kafe kafe dolaşıp,gençlerin fotoğraflarını çektiğini  söylemişti,birkaç defa fotoğrafımızı çekti,işte en son çektiği  fotoğraf ve yaptığı haber::)

DERYA GÜNDÜZ

14-15-16 mayıs bilişim günleri

arkadaşlar bildiğiniz üzre  bu yıl ikincisini düzenlediğimiz “bilişim günleri”  etkinliğimiz var.üniversitemiz  dahilinde 5 öğrenci kulübü toplanarak,düzenlediğimiz  bir etkinlik.bilişim,teknoloji konularını  bu işte  uzmanlaşmaış  kişilerin ağzından dinleme  lüxüne  sahip olabilecez.
geçen sene ilk olmasına  rağmen osmangazi’deki “en büyük” etkinlik olma  ünvanına  kavuştuk,700  kişiyi biraraya toplamayı başardık,bu yıl da  etkinlik  bomba  gibi,içerik de harika,ilerleyen zamanlarda  içeriği de paylaşırım,sayı olarak da daha  fazlasını hedefliyoruz,
şiddetle  tavsiye  ediyorum,kesinlikle  kaçmaz diyorum………….

DERYA GÜNDÜZ