-

Windows Phone7

 

Windows Phone7 Nedir?

Windows Phone7 Microsoft’un akıllı telefonlar için geliştirdiği mobil işletim sistemidir.Windows Mobile işletim sisteminden farklı olarak; basit  bir arayüz,farklı uygulama ve tasarım  ortamı,zengin içerik ile karşımıza çıktı.Window Phone 7 sürümünden  sonra yakın zamanda Windows Phone 7.5 yani “Mango” versiyonu da çıktı.Windows Phone7 işletim sistemi  HTC, Dell, Samsung ve son olarak 2011’de yapılan anlşama ile Nokia cep telefonları ile pazarda yerini aldı.

Windows Phone7  tasarımında daha sonrasında  Windows8’de de kullanılan  Metro-UI tasarım  yapısı  kullanılıyor.

Metro UI nedir?

Metro UI yapısı karşımıza ilk olarak Windows Phone7 li işletim sistemi  olan  telefonlarda çıktı. Metro UI ismi  metro  istsyonlarındaki  sembollerden geliyor.Çıkış noktası bütün insanların ortak olarak kullandıkları semboller.Küçük anlaşılması zor olana yazılar yerine herkes tarafından anlaşılabilen semboller kullanılıyor.Tile denen  küçük pencerelerde  her bir uygulama için bu semboller görüntüleniyor.Bu da Windows Phone7 yi daha anlaşır,basit,kullanılabilir hale getiriyor.

Son Kullanıcı İçin Windows Phone7:

Yukarda bahsettiğim  Metro-UI yapısı son kullanıcı şık,kullanması kolay bir tasarımdır.Wp7 ile facebook ,twitter gibi sosyal paylaşım hesaplarımız ile bütün e-mail adreslerimiz ve telefon rehberimiz senkronize çalışıyor.Ayrıca bulut bilişim nimetlerinden de faydalanabiliyorsunuz.

Geliştiriciler için WP7:

Windows Phone7de uygulama geliştirmek için genel  anlamda silverlight hakkında birşeyler bilmek gerekiyor. Oyun geliştiriciler için de  XNA  Game Studio kullanılabiliyor.Tasarım tarafı xml kodları ile  xaml dosyası içerisinde yapılıyor. Silverlight’ı bilen bir geliştirici Wp7 de çok rahat uygulama geliştirebilir.

 Tasarımda Getirdiği Yenilikler:

Windows Phone 7 uygulamalarında İhtiyaç duyulursa profesyonel tasarımlar için Microsoft Expression Blend  de kullanılabilir.Expressin Blend; Silverlight uygulamalarında olduğu gibi Windows Phone uygulamalarında da uygulamamıza senkronize çalışır.Uygulamanmızı Expression Blend de açtığınız zaman xaml kodları  oraya da gömülür ve Expression tarafında yaptığınız değişiklikler kod olarak eklenir.Bu kodlar aynı zamanda uygulama tarafına da yansır.

WP7 ile İlglili Kurulumlar:

Windows Phone 7 uygulaması geliştirebilmek için yapılması gereken birkaç kurulum var.

  • Visual Studio 2010 üzerine öncelikle Visual Studio Service Pack1 kurulması gerekir.Service pack den önce sdk kurmaya çalışırsanız hata alırsınız.
  • İkinci olarak Windows Phone7 SDK sını kurmak gerekiyor.Sdk yı burdan indirebilirsiniz.

Gereki kurulumları yaptıktan sonra WP7 uygulaması geliştirmeye hazırsınız demektir.

 Geliştirilen Uygulamalar Pazara  Nasıl Sunulur?:

Windows Phone 7 ‘nin Pazar ortamı “MarketPlace”dir.MarketPlace henüz Türkiye’ye gelmedi,oyüzden geliştirdiğimiz uygulamaları direk olarak MarketPlace’ye  yükleyemiyoruz.Bu yüzden geliştirdiğimiz uygulamaları aracı bir Arap firmasına gönderiyoruz Onlar da belirli bir ücret karşılığında uygulamamızı yayınlıyorlar.Dediğim gibi normal şartlarda üyelik ve gönderilen uygulama başına ücret ödemek gerekiyor.Bizler öğrenci olarak yallaApps’e üye olup hiçbir ücret ödemeden uygulamalarımızı MarketPlace’ye gönderebiliyoruz. YallaAppse DreamSpark’da kulladığınız e-mail adresi ile kaydolup uygulamalarını ücretsiz olarak gönderebilirsiniz.YallaApps bize 100 kredi veriyor.Her bir gönderdiğimiz uygulama için  kredimiz 1 düşüyor.

Silverlight-BusyIndicator Toolkit

Silverlight uygulamalarımızda bazı durumlarda  çeşitli işlemler gerçekleştirilken bekleme olabiliyor,bu bekleme anında kullanıcıyı oyalayacak:)(ya da bilgilendirme amaçlı) bazı yazılar göstermek isteyebiliriz.Silverlight da bunu “BusyIndicator” karşılar.

Örneğin veritabanından veri çekme anında “Lütfen Bekleyin ..” gibi bir yazı gösterilmek istenebilir.

<toolkit:BusyIndicator x:Name=”mesgulum” BusyContent=”Lütfen Bekleyin…” HorizontalAlignment=”Center” VerticalAlignment=”Center” />

Lütfen Bekleyin…” gösterilmesi istenen yerlerde de
mesgulum.IsBusy =true; eklemek gerekir.

Ya da bir metod yazılır,her defasında o çağırılır.

Görüntü aşağıdaki gibi olur.

 

 

Silverlight Textbox kontrolü İçin Satır Dolduğunda Yazdıklarım Aşağı İnsin Proportiesi

Merhaba Arkadaşlar,
Silverlight da textbox kontolü için satır dolduğu zaman yazdıklarınız aşağı insin istiyorsanız “Texttwrapping” proportiesinin değiştirmeniz gerekir.
Defaultta şu şekilde yazılır,yani yazının tamam mı bir satıra yerleşir.

Aşagıdaki gibi “textwrapping” proportiesini “wrap” yaparsak satır dolduktan sonra alt satıra geçer.

DERYA GÜNDÜZ

Runtime Error-Giderilmesi

Projenizi çalıştırdığınız herhangi bir zamanda çalışan proje ile beraber böyle bir hata alırsanız ne yapmalısınız?
Sadece proje derlerken değil bilgisayar açık olduğu başka zamanlarda da “ok” dediğiniz halde karşınıza tekrar tekrar gelebilir.
İşte “Runtime Error” :)))

Hatanın nedeni daha önce kurulu olan c++lar ile diğerlerinin çakışmasıdır,eskisini silmek sizi bu hatadan kurtaracaktır.

Denetim Masası=>Programlar=>Program Ekle/Kaldır=>

Seçili olanı kaldırmanız yeterli olacaktır,tabi diğer eskileri de kaldırmanız tavsiye olunur:)
DERYA GÜNDÜZ

Microsoft Yaz Okulu Sona Ererken Bana Kalanlar…..

18 Ağustos 12 Temmuz tarihleri arasında Tobb Etü’degerçekleşen Microsoft Yaz Okulu eğitimlerimiz  sona erdi. İlerikisenelerde yaz okuluna katılmak isteyen arkadaşlar için faydalı olabileceğinidüşündüğüm bir yazı olsun istiyorum.Nasıl başvurdum,ne gibi şartlararanıyor,eğitim boyunca neler yaptık,hangi eğitimleri aldık gibi sorularıncevaplarını bulabileceğiniz bir yazı olacak.
Nasıl Başvuru Yapılır ve Aranan Şartlar?
Nisan ayında  msakademik.com sitesinde Microsoft yaz okuluiçin başvuruların alındığı duyuruldu.Başvuruyu internet üzerinden yaptım,birform doldurdum.Formda bildiğim programa dilleri,yaptığım projeler,katıldığımeğitim ve seminerler,klüp-dernek etkinliklerim,organizasyonlarım,akademikreferanslarım,not ortalamam gibi bilgiler soruldu.Bence  seçerkenbaktıkları en kritik şeyler de bu saydıklarım.
Genelde her üniversiteden 1 ya da 2 kişiseçmişlerdi.Eğitimler İstanbul,Ankara ve İzmir olmak üzere 3 yerdegerçekleşti,genelde okunan şehire en yakın merkezlere göre şehir eşleşmesiyapılıyor.Bizim gruptaEskişehir OsmanGazi Üniv.,Hacettepe Üniv.,Çankaya Üniv.,Katü  ,Ankara Üniv.,
Tobb Etü Üniv.,Anadolu Üniv.,Selçuk Üniv.,Erciyes Üniv.,Fatih Üniv.,Bilkent Üniv.‘den arkadaşlar vardı(bunlar hatırlayabiklerim).
Eğitimler boyunca her 2-3 günde bir farklı bir eğitmengelip,farklı konularda eğitimler verdi.
Eğitmenlerimiz ve Eğitimlerimiz:
·         Daron Yöndem-Silverlight
·         Mahmut Temur-Sql
·         Pavel Slavov-Windows Azure
·         Sertay Halka-C#
·         Burak Batur-SharePoint
·         Engin Polat-Xna Game Studio
·         Ekin Özçiçekçiler-Windows Phone 7.1
Eğitim son haftasında da 
  • Buğra Karabey,Ulusal Teknoloji Politikaları Yöneticisi,Bulut Bilişim konusunda ve 
  • Umut Erkal,İmagine Cup’da dünyada ilk 6 ya giren ekip üyesi,Kinect Programlama ve Embedded Programlama ile ilgili seminer verdi.
ve Proje yapmamızı istediler.Ben de Windows Phoneuygulaması olarak Birim Çevirmece yaptım.Yaptığım uygulamada Bilgisayarbirimleri ve uzunluk ölçüleri birbirine çevirilebiliyor.
Laboratuarın çok sıcak olması ve bazı aksaklıklardışında eğitim verimli geçti,eksiklerimin ne kadar çok olduğunu(zatenöğrendikçe daha çok eksik olduğunu anlarsın hep zaten) gördüm.Yani çoookçalışmam gerek çooook:)))Sektör engin bir derya misali…..
Hiç bilmediğim teknolojiler konusunda en azından aşinaoldum,değerli hocalar tanıdım ve güzel arkadaşlar edindim.ÖrneğinSilverlight,XNA,Windows Phone,Azure ve SharePoint konusunda hemen  hiçbilgim yoktu,şuan ne oldukları,neler yapılabileceği konusunda fikrimvar.Gelişmekte ve popüler olan bu teknolojileri işin ehillerinden dinlemek de ayrı bir zevkti benim için:)
Eğitimden kalan Birkaç mutlu kare:)))))