-

Nuget Nedir, Nasıl Eklenir?

Nuget; ücretsiz, açık kaynak, third party programlar ya da dll leri projemize eklemek için tasarlanmış bir paket yöneticisidir. Nuget teknolojisi hayatımıza Visual Studio 2010 ile girdi, Visual Studio 2012’den sonraki versiyonlarda default olarak yüklü gelir. Microsoft’un yayınlamış olduğu nuget paketleri indirip kullanabiliyor olmamızın yanında kendi nuget paketimizi oluşturup kullanıma açabiliriz, yazının devamında, örnek bir nuget paket oluşturup nasıl yayınlanabileceğini anlatıyor olacağım.

Visual Studio’da nuget kurulu değilse Tools->Extensions and Updates’den girerek aşağıdaki gibi kurulumu yapılabilir. Yukarıda da belirttiğim gibi Visual Studio 2012’den sonrasında Nuget kurulu gelir.

blog1

blog2

Çalıştığımız projeye ihtiyacımız dahilinde nuget paketi yükleyebiliriz. Solution ya da projeye sağ tıklayıp “Manage Nuget Package” dedikten sonra açılan yönetim ekranından istediğimiz paketi aşağıdaki resimlerde olduğu gibi ekleyebiliriz, örnek olması açısından Asp.net SignalR paketini projeye ekledim.

blog3

blog4

Alternatif olarak Package Manager Console’dan komutlar yazarak nuget paketler yükleyebilirsiniz.

blog5

Eklediğimiz paketi aşağıdaki gibi kontrol edebiliriz;
blog6

References bölümünden eklediğimiz paketin dll’ini görebiliriz;
blog7

Kendi Nuget Paketimizi Ekleme

Nuget, paket yönetimi teknolojisinden genel olarak  bahsettikten sonra kendi paketimizi nasıl oluşturup yayınlarız ona bakalım;

Kendi Nuget paketimizi oluşturmak için Nuget Package Explore’a ihtiyacımız olur. Buradan indirebilirsiniz. Hızlı kurumlumdan sonra uygulamayı açıp kendi nuget paketimizi oluşturmaya başlayabiliriz. “Package Contents” alanına “add existing file” deyip varolan dll’i nuget paketimize ekleyebiliriz. Örnek olması açısından herhangi bir dll’i pakete ekliyorum.

blog8

Paket ile ilgili bilgileri aşağıdaki gibi doldurup masaüstünde bir yere .nupkg uzantısı ile kaydediyoruz;

blog9

Nuget.org’a üye olup giriş yaptıktan sonra, “Upload Package” sekmesinden masaüstüne kaydettiğimiz .nupkg dosyasını yüklüyoruz. Eğer paket adını değiştirmeden yüklerseniz aşağıdaki gibi hata alırsınız, ben aldım ordan biliyorum  :)

blog10Kaydedilen nuget paketi yüklenip “Upload” denir.

blog11

Yükeleme işlemi tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi paket bilgilerini görebiliriz.  Böylece kendi nuget paketimizi yayınlamış olduk.

blog12

 

Yayınlamış olduğumuz paketi projede kullanmak için  Package Manger Console’da “Install-Package DeryaNugetPackage” komutu çalıştırılır, komut başarı ile çalışırsa projemize nuget paketi yüklemiş oluruz.

blog13

Nuget paketin eklendiğini aşağıdaki gibi kontrol edebiliriz;

blog14

Eğer şirket işi uygulamalar için kullandığınız, oluşturduğunuz paketleri dışarı açmak istemezseniz kendi repository’nizi oluşturup belirlediğiniz alana ya da lokale nuget paketleri publish ederek kullanabilirsiniz…

Msp KickOff 2013-Imagine Cup 2012 Türkiye Finalistleri Sunumu

WP_20130214_002

Merhabalar,

Her sene yeni dönem msplere özel düzenlenen Msp KickOff etkinliği bu sene de 8-10 Şubat 2013 tarihinde Microsoft Türkiye ofiste gerçekleşti.Yine eğlence ve eğitim dolu bir hayli yoğun  içeriği vardı.Geçen sene bu zamanlarda okulumuzda ben Msp olarak seçilmiştim,aynı etkinliğe Msp olarak katılmıştım.

WP_20130214_001

Bu sene de Imagine Cup 2012 Türkiye Finalisti olarak eski dönem Msp arkadaşım Serap Şen ile birlikte etkinlite sunum yapmak üzere davet edildik.İş çıkışında Microsoft ofise gittik.Msp KickOffun ilk gününün son sunumunu biz yaptık.Sunumda Imagine  Cup ile ilgili tecrübelerimizden,geçirdiğimiz süreçlerden,karşılaştığımız sorunlardan bahsettik.Naçizane tavsiyelerde bulunduk.Arkadaşlara bilgi verip biraz da heveslendirmek adına bol fotoğraflı bir sunum yaptık:)Umarım arkadaşlarımız beğenmiştir ve faydalı olmuştur.

IMG_1563

Bu arada uzun süredir görmediğimiz Msp arkadaşları ve hocalarımızı görme şansımız oldu.Daron Yöndem,Muammer Benzeş,Umut Erkal,Mustafa Kasap hocalarımız da oradaydı.Bizden sonra Mvplerin eğlenceli paneli vardı.Daron Hoca tam bir şovmen gibi,bayağı eğlenceli bir panel oldu.Sonrasında lazer savaşı vardı fakat biz katılamadık.Ama çok keyifli zaman geçirdik,aklımıza Imagine Cup maceraları geldi biraz nostalji yapmış olduk:)

IMG_1566

 

//Build 2012,Seattle ve Amerika Maceralarım

DSC09589

Imagine Cup 2012 Yarışması için gittiğimiz  Avustralya, Sidney’de dünya finallerinde, Microsoft  Corporate Vice President  Walid Abu-Hadba  tarafından dünyanın en iyi yazılımcılarının biraraya geldiği,lansmanların yapıldığı,dünyaca ünlü firmaların bir araya geldiği Build 2012 konferansına Repharmers ekibi olarak davet aldık.Dünya finalleri sırasında çekiliş ile birkaç takım daha gelmeye hak kazanmıştı,fakat Microsoft  Corporate Vice President  Walid Abu-Hadba   tarafından özel davet almış olmak bizim için ayrı bir önem arz editordu.

Konferans Amerika’nın Washington eyaletinde Microsoft anakarası olan Seattle’da gerçekleşti. Ben Amerika’ya konferansdan bir hafta kadar önce gittim.Türkiye’den giderken ilk New York eyaletine gittim.İstanbul’dan yaklaşık 10-11 saat süren bir yolculuk geçirdim.Amerika’ya ilk gidişimdi ve çok heyecanlıydım. Newyork’da gezme fırsatı da bulabildim. Newyork City’e  meşhur Times Square meydanına gittim.Gerçekten büyüleyici bir alan idi.Yüksek binalar ve binalarda renkli renkli boylu boyunca reklamlar vardı.Çok hareketli bir meydandı ve dünyanın her yerinden insanlar vardı.Yakınında Central Park ve Empire State vardı.Özgürlük anıtını da görme şansına sahip oldum.

Times Square’de Microsoft şöleni

DSC09390

TimesSquare’de  25 Ekim günü Microsoft store açılışı ve Windows 8 lansmanı vardı,ayrıca Microsoft surface o gün tanıtılmaya başlandı ve satışa sunuldu.Meşhur Times Square o gece Windows 8 ve surface ile renklenmişti.Ayrıca alanda standlar kurulmuştu.Her firma kendi standını kurmuştu,Windows 8 yüklü makinaları tanıtıyorlardı.Halka anlatıp demolar yapıyorlardı,ayrıca konser tarzı eğlenceler vardı.O gece çok renkli idi,gece yarısına doğru Microsoft Storenin açılışı yapıldı,Microsoft Surface tanıtımı yapıldı.İnsanlar akın akın storeye doluşuyordu,adeta izdiham yaşandı.O gece biz içeri girememiştik,ben de Microsoft Surfaceyi çok merak ediyordum cama yapıştım :) Çılgın kalabalık  Microsoft Surface almak için adeta birbirleri ile yarışıyordu:)

Microsoft Surface il ilk karşılaşmam:)DSC09553

New York gezim çok güzel ve eğlenceli geçti fakat daha sonra maceraya dönüştü.Gitmeme 1 gün kala Amerika’da Sandy kasırgası alarmı verildi.İnsanlar eşya stoklamak üzere marketlere saldırıyordu.Ben başta pek önemsemedim abarttıklarını sanıyordum,küçük bir ihtimal uçağım ertelenir diyordum.Durum iyice ciddileşti,uçağım ilk ertelenmeyi yaşadı.O gece hava çok yağmurlu idi,çok fena rüzgar vardı biz de arkadaşımla bir tanıdığın evine sığındık,onun evinin olduğu yer tehlikeliymiş.Kendimi Amerikan filmlerinde hissettim,insanlar evlerine eşya stoklamıştı,camlarını kaplayıp evin kenarlarına ağırlık koyuyorlardı.Geçen senelerde de yaşandığı için biraz tecrübeli sayılırlardı.Bizim kaldığımız yere yakın yerler boşaltılmıştı,birçok yerde elektrik kesilmiş,su basmıştı. Yukarda bahsettiğim Newyork City harabeye dönüşmüş.Benim gideceğim havaalanı da deniz kenarında idi onu da su basmıştı.Uçuşum ilk iptalden sonra 2 kere daha iptal oldu.Her defasında içimden bir şeyler kopuyordu çünkü Build etkinliği başlamıştı:(Canlı yayından etkinliği izliyordum , çok uzun zamandır bu etkinliği bekliyordum,iki gününü kaçırmış oldum . 3 iptalden sonra  Salt Lake City üzerinde aktarma yaparak yaklaşık 8 saatlik bir yolculuktan sonra Seattle varmayı başardım.Aynı şekilde ekip arkadaşlarımdan Vahap ve Bedrettin de Boston’da mahsur kalmışlardı.Onlar da benimle aynı gece Seattle vardılar.

Etkinliğin İlk iki gününde Keynotelar gerçekleşti,Windows Phone 8 lansmanı yapıldı.Microsoft Ceo’su Steve Balmer keynotelarda Windows Phone 8 lansmanını yaptı.Ben de canlı yayından seyrediyordum.Herkeste bu sene etkinlikte ne hediye verileceği ile ilgili müthiş bir merak vardı.Steve Balmer sonunda  söyledi…..”100 gb Skydrive vee yanındaa Microsoft Surface” dedi.Salon koptu tabi, ben de olduğumdan yerden çığlık attım:)Hediye bekliyorduk ama Surface için biraz erken diye düşünüyordum.Newyork’daki storeda Surface’yi incelemiştim ama bukadar yakın bir zamanda sahip olabileceğimi düşünmüyordum.Diğer bomda haber de Nokia’dan geldi, kendi sunumunda bütün katılımcılara  Nokia Lumia 920 vereceğini açıkladı.İnanılır gibi değildi hem Microsoft Surface hem Nokia Lumia 920:)Tabi biz hediyelerimizi gidince alabildik.Acaba kalmaz biter falan diye de korkmadık değil açıkçası.Etkinliğin 3. Gününden itibaren katılabildik.İlk günde hemen kaydımızı yaptık ve vakit kaybetmeden hediyelerimizi aldık:)

Küçük Bill Gates :)

DSC09625

Konferans Microsoft kampüste gerçekleşti. Farklı binalarda oturumlar vardı binalar arasındaki ulaşım için servisler ayarlanmıştı. Oturumlar paralel gerçekleşiyordu.Aynı zamanda stand alanları kurulmuştu.Windows Azure,Windows Phone,Windows 8,Nokia,Visual Studio gibi ve ayrıca Microsoft uygulamaları geliştiren firmaların da standları vardı.Biz hiç üşenmeden standların hemen hepsi dolaştık.Standda duran insanlarla tanışıp,sohbet ettik.Alanlarında uzman insanlarla tanışmak networküme onların da eklenmesi benim için ayrı bir kazanım oldu.Windows Phone 8  ve Azure ile ilgili oturumlara katıldık.

Stand alanı

DSC09602

DSC09607

Akşamında Build Attendee Party vardı.4 kişilik proje ekibi olarak partye gittik.Türkiye’den Daron Yöndem hocamız da Build etkinliğine gelmişti.Haberleştik ve partyde Daron Hoca ile buluştuk.Party Seattle şehrinin simgesi olan Space Needle ‘a çok yakın bir yerde  çok büyük bir alanda yapıldı.İlginç bir parti idi.Kocaman bir alan tutmuşlardı ve içinde ayrı ayrı yemeğinden tatlısına kadar sınırsız  yiyecek içecek alabileceğimiz storelar vardı.Biz birara partyden çıkıp Space Needle doğru Daron Hoca önderliğinde dolaştık.Zaten gezmek için başka da zamanımız olmayacaktı:)

Daron Yöndem ile birlikte parti keyfi,sınırsız yemek:)

DSC00228

Etkinlik süresince Channel 9  dan canlı yayın yapılıyordu.İkinci günde Imagine Cup ekipleri olarak biz canlı yayına çıkacaktık(Bizim dışımızda Kore,Belçika,Bosna ve Tunus ekipleri vardı).Microsoft Akademik programlar ekibinden Jennifier Ritzinger sürpriz bir konuğumuzun olduğunu söyledi.Süpriz konuk bizi etkinliğe davet  eden  Microsoft  Corporate Vice President  Walid Abu-Hadba  idi.Gitmişken Walid’i görmeyi çok istiyordum,gelmiş olmasına çok sevindim :)Harika bir Channel 9 canlı yayın çekimi yaptık.Çekim yaparken de çok eğlendik.Yayını izleyenler anlayacaktır,açıkçası biraz gözde bir ekiptik:)

Yayını burdan izleyebilirsiniz.

Channel 9 canlı yayın çekimi

DSC00277

Walid ile sohbet ederken başımızdan geçenleri anlattık,geç geldiğimizden falan bahsettim ve işte bomba haber,Walid bizi ekip olarak öğlen yemeğine davet etti.Bizim için mükemmel bir haber oldu. Microsoft  Corporate Vice President  Walid Abu-Hadba bizi bir Brezilya restorantına götürdü.İlginç bir yerdi,şöyle bir sistemleri vardı;et yemek sınırsızdı önümüzde iki yüzü olan stickerlar duruyordu.Eğer önünüzdeki sticker yeşil ise et istiyorsunuz anlamına geliyordu,yaklaşık 15 dakikada bir elinde şişlerle şefler masanıza gelip et servisi yapıyorlardı,eğer stickerınız kırmızı ise et istemediğiniz anlamına geliyordur.Acayip keyifli bir yemek oldu,Walid’i yakından tanıma,sohbet etme fırsatımız oldu.Walid kendinden,ailesinden,bu konuma nasıl geldiğinden falan bahsetti.Bize tavsiyelerde bulundu bol bol.

Walid ile keyifli öğlen yemeği:)

DSC00281

Walid’den ayrıldıktan sonra Microsoft Akademik programlar yöneticisi  Ashwin Karuhatty ile buluştuk.Kendisi ile 2010 Imagine Cup Final sunumlarından beri tanışıyoruz. Ashwin benden Türkiye’den lokum getirmemi istemişti.Normalde Build etkinliğine katılmamıştı fakat kendisi ile Microsoft kampüste lokum sayesinde buluştuk :)

Ashwin ile birlikteyiz

DSC00285

Ashwin bize Microsoft kampüsü gezdirmeyi teklif etti,biz de kaçırmadık fırsatı,zaten çok merak ediyorum:)Benim gibi merak edenler için biraz anlatmakta fayda var.Microsof’tun merkez kampüsü kocaman bir alana kurulu idi.Bizim üniversite kampüslerine benziyordu ama sınırları bizdeki gibi çok belirgin değildi .İçinde binalar arası ve diğer yerlere ulaşım sağlamak için Shuttle Bus dedikleri araçlar vardı.Her bina yapılan işe göre özelleştirilmişti.Mesela Visula Studio binası,akademik programlar ile ilgilenen bina gibi.Ashwin Bill Gates’in,Steve Balmer’ın  kaldığı binaları da gösterdi.Bu arada Ashwinden  binaların içini görmek istediğimizi söyledik,bizi kırmadı Ashwin sağolsun:)Akademik programlar binasına götürdü bizi,odalarını gezdik,ortam çok iyiydi.Odaları genelde tek ya da iki kişilikti.Kimsinin odasında bisikleti,kimisinin odasında tennis raketleri gibi eşyalar vardı.Biz gittiğimizde de akademik ekip biraradaydı onalarla da tanıştık,Repharm ekibi deyince hemen tanıdılar bizi.Bayağı ilgi gösterdiler, çok sıcak kanlıydılar:)Ben gitmeden önce Bill Gates ile tanşmayı planlıyordum,fakat o vakitlerde Bill Gates orada değilmiş.Yoksa ben ne yapar eder giderdim tanışmaya:)

Microsoft Akademik Programlar ekibi çalışma binalarındayız

WP_20121102_045

Ashwin’den ayrıldıktan sonra da Daron Hoca ile buluştuk.Onunla da akşam yemeği yedik :)Best Buy’ı falan gezdik,şehirde biraz turladık.Bayağı eğlencieli vakit geçirdik,kendisini de daha yakından tanıma fırsatı bulduk.Ogünümüz devlerle yemek ve gezme ile geçti sonuç olarak.Öğlen yemeğini Walid ısmarladı akşam yemeğini Daron Hoca sağolsun:)

Microsoft’u bir kere daha takdir ettim.Etkinlik oraganizasyonu çok iyiydi,düzenleri süperdi.Masraftan kaçmamışlar,en küçük ayrıntıyı bile düşünmüşlerdi:)Hiç unutamayacağım iki hafta geçirdim  Amerika’da.Tekrardan bizim //Build 2012′ye katılmamızı sağlayan bütün Microsoft yöneticilerine teşekkürü borç bilirim:))))

 

Imagine Cup 2012 Yarışmasında 1. Olduğumuz Projemizde Takip Ettiğimiz Adımlar

Merhaba arkadaşlar,

Çok uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ve benim de ekip elemanı olduğum projemiz Microsoft’un Imagine Cup 2012 Yarışmasında Türkiye 1. si oldu.Türkiye finalleri 13 Nisan’da Microsoft Türkiye ofisinde gerçekleşti.Tüm hayatım boyunca unutamayacağım bir heyecan ve paha biçilmez bir mutluluk  yaşadım.

Ekip elemanları:

Derya Gündüz,Serap Şen,Bedrettin Sümer,Abdulvahap Demir ve proje mentörümüz Yar.Doç.Dr. Nihat Adar.

Projemiz ile uğraşırkenki aşamaları sizlerle paylaşmak istiyorum:

Yarışmaya Katılma Fikri:

Yaklaşık 1 senedir projemizin çalışmalarını sürdürüyoruz.Geçen sene şuanki ekibimiz ile Microsoft Türkiye’ye Imagine Cup final sunumlarını seyretmeye gitmiştik.Final sunumlarını seyrettikten sonra  yarışmaya biz de katılalım diye karar vermiştik.

Geçen sene çektiğimiz fotoğraf:

Fikrimizin Hikayesi:

Yarışmaya katılma fikrinden sonra Imagine Cup yarışması için en önemli husus olan “fikir bulma” aşamasında bayağı bir zaman harcadık.Tüm yazımızı fikir araştırma ile geçirdik.Değişik değişik fikirler buluyoruz ya hocalarımız çürütüyor ya da birilerimiz tatmin olmuyordu.Ekip arkadaşlarımızdan Bedrettin ile Vahap arkadaşlarımız doktor arkadaşları ile sohbet ederken ilaçların israf olduğu ile ilgili konuşma yapıyorlar.Fikir burada doğmaya başladı.Bizimle paylaştılar,biz de neler yapabileceğimiz tartıştık.İlaç israfını engellemek için çok farklı şeyler düşündük fakat mevcut teknolojiler ile bunları yapabilmemiz mümkün değildi.Biz de şuana kadar ilaç israfını engellemek için neler yapılmış diye araştımaya başladık.Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne gittik.Fikrimizi paylaştık, onlar da Eskişehir’de böyle bir birimin bulunduğunu söylediler.İlk başta biraz bozulduk açıkçası:)Düşündüğün birşeyi birilerinin gerçekleştirmiş olması hiç hoş bir durum değil.Eskişehir’deki birime gidip incelemeler,araştırmalar yaptık.Gördük ki tabiri caizse çok ilkel çalışıyorlar.Birimde hiçbir teknoloji kullanılmıyor,verileri elle excele giriyorlar ve insan gücü çok fazla kullanılıyor.Her gidişimizde kutu kutu ilaçlar masanın üzerinde duruyor, bunları sisteme geçirmek günlerini alıyor.İşte bu noktalarda bize iş düştüğüne karar verdik.Yaptığımız araştırmalarda bu birimin sadece Eskişehir’de olduğunu gördük,yaygınlaştırma ve duyurma konusunda da teknolojiden faydalanabileceğimize karar verdik.

Eskişehir ilaç toplama biriminden manzaralar:

 

Fizibilite Çalışmaları:

Fikir şekillendikten sonra çeşitli ön çalışmlar yaptık.Anket düzenledik.Yaptığımız anket ile insanların Eskişehir’deki birimlerden haberdarlığını ölçtük ve böyle bir projeyi nasıl değerlendireceklerini saptadık.

Eskişehir ilaç toplama biriminden onların kendi istatisik ve diğer verilerini aldık.Bu veriler projemizin şekillenmesinde çok etkili oldu.

Requirement Analizler:

Yaptığımız anket ve analizler sonucunda nelere ihtiyaç duyduğumuz ve ne yapmamız gerektiği şekillenmiş oldu.Bunların sonucunda neler gerektiğini hangi bölümde(web ayağı,mobil tarafı gibi) ne yapmamız gerektiğini belirledik.Bu sayede proje ilerledikçe başta belirlediğimiz requirement analizlerin nekadarını gerçekleştirdiğimizi de izleme imkanına sahip olduk.

Veritabanı çalışmları:

Veritabanı için Uml diagramları,er diagramları çizdik.Veritabanını da sonrasında oluşturduk.

Web sitesi:

Web tarafımız iki bölümden oluştu asp.net ve silverlight tarafları.

Mobil uygulama:

Windows Phone 7 uygulamamızı yaptık.

Reklam-Broşür:

Halkı bilinçlendirmek için dağıltılmak üzere ve final sunumlarında verilmek üzere kırlangıç,a3 afiş,3e katlamalı afişler ve kartvizitler hazırladık.

İşte çalışmalarımızın örnekleri:

Video:

Yarışmaya başvurabilmek için video hazırlamamız gerekiyordu.Video işlerinden anlayan arkdaşlarımıızın da yardımıyla,kısa film tadında bir video hazırladık.Çok uğraştık ama seyrederkenki zevk yorgunluğunu unutturdu.İşte videomuz:

 

Projemizi yaparken yukarda belirttiğim sırayı takip ettik,yarışmaya katılma fikri olan arkadaşlar için faydalı bir yazı olmuştur umarım.

Windows Phone7

 

Windows Phone7 Nedir?

Windows Phone7 Microsoft’un akıllı telefonlar için geliştirdiği mobil işletim sistemidir.Windows Mobile işletim sisteminden farklı olarak; basit  bir arayüz,farklı uygulama ve tasarım  ortamı,zengin içerik ile karşımıza çıktı.Window Phone 7 sürümünden  sonra yakın zamanda Windows Phone 7.5 yani “Mango” versiyonu da çıktı.Windows Phone7 işletim sistemi  HTC, Dell, Samsung ve son olarak 2011’de yapılan anlşama ile Nokia cep telefonları ile pazarda yerini aldı.

Windows Phone7  tasarımında daha sonrasında  Windows8’de de kullanılan  Metro-UI tasarım  yapısı  kullanılıyor.

Metro UI nedir?

Metro UI yapısı karşımıza ilk olarak Windows Phone7 li işletim sistemi  olan  telefonlarda çıktı. Metro UI ismi  metro  istsyonlarındaki  sembollerden geliyor.Çıkış noktası bütün insanların ortak olarak kullandıkları semboller.Küçük anlaşılması zor olana yazılar yerine herkes tarafından anlaşılabilen semboller kullanılıyor.Tile denen  küçük pencerelerde  her bir uygulama için bu semboller görüntüleniyor.Bu da Windows Phone7 yi daha anlaşır,basit,kullanılabilir hale getiriyor.

Son Kullanıcı İçin Windows Phone7:

Yukarda bahsettiğim  Metro-UI yapısı son kullanıcı şık,kullanması kolay bir tasarımdır.Wp7 ile facebook ,twitter gibi sosyal paylaşım hesaplarımız ile bütün e-mail adreslerimiz ve telefon rehberimiz senkronize çalışıyor.Ayrıca bulut bilişim nimetlerinden de faydalanabiliyorsunuz.

Geliştiriciler için WP7:

Windows Phone7de uygulama geliştirmek için genel  anlamda silverlight hakkında birşeyler bilmek gerekiyor. Oyun geliştiriciler için de  XNA  Game Studio kullanılabiliyor.Tasarım tarafı xml kodları ile  xaml dosyası içerisinde yapılıyor. Silverlight’ı bilen bir geliştirici Wp7 de çok rahat uygulama geliştirebilir.

 Tasarımda Getirdiği Yenilikler:

Windows Phone 7 uygulamalarında İhtiyaç duyulursa profesyonel tasarımlar için Microsoft Expression Blend  de kullanılabilir.Expressin Blend; Silverlight uygulamalarında olduğu gibi Windows Phone uygulamalarında da uygulamamıza senkronize çalışır.Uygulamanmızı Expression Blend de açtığınız zaman xaml kodları  oraya da gömülür ve Expression tarafında yaptığınız değişiklikler kod olarak eklenir.Bu kodlar aynı zamanda uygulama tarafına da yansır.

WP7 ile İlglili Kurulumlar:

Windows Phone 7 uygulaması geliştirebilmek için yapılması gereken birkaç kurulum var.

  • Visual Studio 2010 üzerine öncelikle Visual Studio Service Pack1 kurulması gerekir.Service pack den önce sdk kurmaya çalışırsanız hata alırsınız.
  • İkinci olarak Windows Phone7 SDK sını kurmak gerekiyor.Sdk yı burdan indirebilirsiniz.

Gereki kurulumları yaptıktan sonra WP7 uygulaması geliştirmeye hazırsınız demektir.

 Geliştirilen Uygulamalar Pazara  Nasıl Sunulur?:

Windows Phone 7 ‘nin Pazar ortamı “MarketPlace”dir.MarketPlace henüz Türkiye’ye gelmedi,oyüzden geliştirdiğimiz uygulamaları direk olarak MarketPlace’ye  yükleyemiyoruz.Bu yüzden geliştirdiğimiz uygulamaları aracı bir Arap firmasına gönderiyoruz Onlar da belirli bir ücret karşılığında uygulamamızı yayınlıyorlar.Dediğim gibi normal şartlarda üyelik ve gönderilen uygulama başına ücret ödemek gerekiyor.Bizler öğrenci olarak yallaApps’e üye olup hiçbir ücret ödemeden uygulamalarımızı MarketPlace’ye gönderebiliyoruz. YallaAppse DreamSpark’da kulladığınız e-mail adresi ile kaydolup uygulamalarını ücretsiz olarak gönderebilirsiniz.YallaApps bize 100 kredi veriyor.Her bir gönderdiğimiz uygulama için  kredimiz 1 düşüyor.

Msp Kick-Off’dan Kalanlar

Msp seçildikten sonra İstanbul Microsoft Office’de gerçekleşen Msp Kick-Off’a davet edildik.Benim geç haberim olduğu için ve Mardin’de olduğum için gidişim biraz problemli oldu.Cumartesi günü Eskişehir’e gitmek üzere biletimi öncesinden almıştım.Haber alır almaz biletimi Eskişehir’den İstanbul’a değiştirdim.Ama maalesef cuma gününe bilet bulamadım.Cumartesi yola çıkmak zorunda kaldım program cumartesi başlıyordu,dolayısı ile ilk güne katılmadım.İçim acıdı ama,napalım:)Geç de güç de olsa 22 saat yolculuktan sonra İstanbul’a vardım,direk Microsoft Office geçtim,aksilik o ya Office’nin yerini bulmakta da zorlandım.Sonunda Office vardım ama perişan haldeydim.O yorgunlukla bile o gün ayakta kalmayı başardım,beni ayakta tutan Kick-Off olmuştu zengin içeriği ile.

Gittiğimde Muammer Benzeş Hocamız IIS ve internet konularından bahsediyordu,sonlarına yetiştim.Öğle yemeğinden sonra Daron Yöndem Hocamız geldi.Ondandan Html5 ve MetroUI yapısı ile ilgili sunumu dinledik.Daron Hoca’nın performansına bir kez daha hayram kaldım:)O gün içinde bir de  Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Melek Pulatkonak ‘ın girişimcilik üzerine sunumunu dinledik.Melek Hanım’ı daha önce arkadaşlardan duymuştum.Dedikleri kadar da varmış,çok hoş,çok tatlı,sempatik ve hoş sohbet bir bayan idi kendisi.Kendisinden girişimcilik ile ilgili bir sunum dinledik,hayran kaldım gerçekten.Akşam yemeğinden sonra da Windows Phone 7 kampı başladı.Windows Phone ile ilgili bilgisi olmayan çok fazla arkadaşımız vardı ve bu yüzden temel bir anlatım yapıldı Mustafa Kasap Hocamız tarafından.Daha sonra eski MSPlerden arkadaşlar da örnek uygulamalar gösterdiler.Benim pilim iyice bitti artık yer sallanıyordu gözümün önünde:)o halimi hiç unutmayacam:)Normalde etkinlik sonunda bir WP7 uygulaması geliştrmemiz gerekiyordu ama bende uygulama geliştirecek hal kalmamıştı.Bir uygulama borçluyum şuanda bu günlerde yalla apps e yüklemeliyim.En yakın fırsatta borcumu ödeyeceğim:)Gece iki gibi otele gittik.Hemen uyudum o gece.

4,5 saatlik uyludan sonra oda arkadaşım Nagihan uyandırdı beni,şaka gibiydi “Nagihan lütfen kalmam gerektiğini söyleme dedim” ama acı gerçek: kalkmam gerekiyordu:)Ne de çabuk geçmişti o 4,5  saat.Lüx otelimizde kahvaltı yaptıktan sonra officeye geçtik.Etkinliğin son günü idi,Mustafa Hoca bizim için dolu dolu bir etkinlik programı hazırlamıştı,geneli Microsoft yöneticilerinden oluşuyordu.O gün içinde yine Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı  Mustafa Çağan  ile Microsoft’a öğrencilerin bakış açısı ve Microsoft dışardan nasıl göürünüyor  konulu panel tadında bir sohbetimiz oldu.Daha sonra Windows Azure da  Hakan Eren , SharePointde  Atalay Aktaş ,  MS Bulut Çözümleri ve Hyper-V de Kadir Şener  sunum yaptı.En merak ettiğim konulardan bir tanesi de  Office 365 idi bu konuda da Onur Görür’ün sunumunu dinleedik . WP ile ilgili de  Levent Can’dan skeç tadında bir sunum dinledik .Daha sonra Daron Hoca azure anlattı.Ve böylece Kick-Off u geride bıraktık.

O yorgunluğuma rağmen bitince ayaklarım beni geri geri götürdü,tam alışmaya başlamışken program sona erdi:)

İçinde yer aldığım tek toplu fotoğraf:

Bize bu güzellikleri yaşatan herkese gönülden teşekkürler.

etkinlik sona erince doğru otogara gidip Eskişehire geçtim.

3 günde 1850 km  yaptım ve 4,5 saat uyku uyudum:)Ama MSP kick-Offa değdi.En kısa zamanda bir MSP etkinliğinde buluşmayı diliyorum.

Microsoft Student Partner Programına Seçildim:)

Microsoft’un öğrencilere yönelik olan Student Partner programına bu sene bahar dönemi için  ben de başvurdum ve seçildim.

Başvurular 30 Ocakta sonlandı ve sonuçlar 5 Şubat gibi açıklandı.Sonuçlar ilk açıklandığında adım listede yoktu,biraz bozuldum açıkçası:)ama ilerleyen birkaç gün içinde bir telefon aldım ve seçildiğimi söylediler.Çok sevindim,artık umudumu kesmiştim, bu anlamda benim için biraz süpriz oldu diyebilirim:)

Başvurabilmek için kendini tanıtan bir video hazırlaman gerekiyordu.Ben de beni bayağı bir uğraştıran bir video çektim.Videomu Mardin’de çektim.Bir damla güneşi görünce hemen çekim yapmaya çıktık,bi kısmını dışarda bi kısmını içerde çektik.Bir gün içinde farklı yerlerde çekim yaptık,yedek çekimler yapmayı da  unutmadık:)

Çekimleri yaptıktan sonra asıl zor kısım olan birleştirme,kesme ,slayt hazırlama kısımları oldu.Videomun düzenlemelerini Movie Maker üzerindne yaptım.Bikaç Hocam da videoda konuşmacı olarak yer aldılar.Benimle ilgili düşüncelerini özetlerdiler.Zevkli ve ilginç bir tecrübe oldu benim için video işi.Bazı kısımları defalrca çektik,bazen söyleyeceğim yerleri unuttum,bazen dilim takıldı,bazen de saçmaladım:)Bu arada video sayesinde video,resim formatları,nasıl çevirilecekleri konusunda da birşeyler öğrenmiş oldum:)

İşte şu bahsettiğim başvuru videom:

Derya Gündüz-2012 Bahar Dönemi Msp Adayı Tanıtım Videosu from DERYA GÜNDÜZ on Vimeo.

Videomda yer alan Selçuk Canbek,Tayfun Akcay a gönülden teşekkürler.Ayrıca kameraman Meltem Demirtaş’ı da unutmamak gerek:)

Microsoft Yaz Okulu Sona Ererken Bana Kalanlar…..

18 Ağustos 12 Temmuz tarihleri arasında Tobb Etü’degerçekleşen Microsoft Yaz Okulu eğitimlerimiz  sona erdi. İlerikisenelerde yaz okuluna katılmak isteyen arkadaşlar için faydalı olabileceğinidüşündüğüm bir yazı olsun istiyorum.Nasıl başvurdum,ne gibi şartlararanıyor,eğitim boyunca neler yaptık,hangi eğitimleri aldık gibi sorularıncevaplarını bulabileceğiniz bir yazı olacak.
Nasıl Başvuru Yapılır ve Aranan Şartlar?
Nisan ayında  msakademik.com sitesinde Microsoft yaz okuluiçin başvuruların alındığı duyuruldu.Başvuruyu internet üzerinden yaptım,birform doldurdum.Formda bildiğim programa dilleri,yaptığım projeler,katıldığımeğitim ve seminerler,klüp-dernek etkinliklerim,organizasyonlarım,akademikreferanslarım,not ortalamam gibi bilgiler soruldu.Bence  seçerkenbaktıkları en kritik şeyler de bu saydıklarım.
Genelde her üniversiteden 1 ya da 2 kişiseçmişlerdi.Eğitimler İstanbul,Ankara ve İzmir olmak üzere 3 yerdegerçekleşti,genelde okunan şehire en yakın merkezlere göre şehir eşleşmesiyapılıyor.Bizim gruptaEskişehir OsmanGazi Üniv.,Hacettepe Üniv.,Çankaya Üniv.,Katü  ,Ankara Üniv.,
Tobb Etü Üniv.,Anadolu Üniv.,Selçuk Üniv.,Erciyes Üniv.,Fatih Üniv.,Bilkent Üniv.‘den arkadaşlar vardı(bunlar hatırlayabiklerim).
Eğitimler boyunca her 2-3 günde bir farklı bir eğitmengelip,farklı konularda eğitimler verdi.
Eğitmenlerimiz ve Eğitimlerimiz:
·         Daron Yöndem-Silverlight
·         Mahmut Temur-Sql
·         Pavel Slavov-Windows Azure
·         Sertay Halka-C#
·         Burak Batur-SharePoint
·         Engin Polat-Xna Game Studio
·         Ekin Özçiçekçiler-Windows Phone 7.1
Eğitim son haftasında da 
  • Buğra Karabey,Ulusal Teknoloji Politikaları Yöneticisi,Bulut Bilişim konusunda ve 
  • Umut Erkal,İmagine Cup’da dünyada ilk 6 ya giren ekip üyesi,Kinect Programlama ve Embedded Programlama ile ilgili seminer verdi.
ve Proje yapmamızı istediler.Ben de Windows Phoneuygulaması olarak Birim Çevirmece yaptım.Yaptığım uygulamada Bilgisayarbirimleri ve uzunluk ölçüleri birbirine çevirilebiliyor.
Laboratuarın çok sıcak olması ve bazı aksaklıklardışında eğitim verimli geçti,eksiklerimin ne kadar çok olduğunu(zatenöğrendikçe daha çok eksik olduğunu anlarsın hep zaten) gördüm.Yani çoookçalışmam gerek çooook:)))Sektör engin bir derya misali…..
Hiç bilmediğim teknolojiler konusunda en azından aşinaoldum,değerli hocalar tanıdım ve güzel arkadaşlar edindim.ÖrneğinSilverlight,XNA,Windows Phone,Azure ve SharePoint konusunda hemen  hiçbilgim yoktu,şuan ne oldukları,neler yapılabileceği konusunda fikrimvar.Gelişmekte ve popüler olan bu teknolojileri işin ehillerinden dinlemek de ayrı bir zevkti benim için:)
Eğitimden kalan Birkaç mutlu kare:)))))


MİCOSOFT TÜRKİYE YAZ OKULUNA SEÇİLDİM!!!!!

Beni çok sevindiren bir haberi blogumda da paylaşma istiyorum.Stajımı nerede yapacam diye  kara kara düşünürken Microsoft yardımıma yetişti.Microsoft yaz okuluna katılmayı çok istiyordum.Bana çok şey katacağından emindim çünkü.Geçen Microsofttan aradılar,yazokulu başvurum kabul edilmiş,dünyanın en mutlu insanı oldum tabi.Yaz stajımı öyle bir yerde yapmak benim için gurur kaynağı.

DERYA GÜNDÜZ